troska i %Jerzy Binkowski%
|

Czego chcesz od nas, Panie?

Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają – Wiersz Ernesta Brylla interpretuje Jerzy Binkowski

 

Nie mam odwagi stanąć w stajni przed żłobem. Co prawda pachnie zwiezionym z pola sianem, ale również odchodami końskimi oraz potem zwierząt i ludzi.

 
Oczyma wiary mam dostrzec i widzieć DZIECKO, które będzie miało szczęśliwe dzieciństwo, jednak skończy szybko – w 33 roku życia – jako złoczyńca, otoczony gromadą nienawiści i pogardy. Sanhedryn, najwyższa instytucja sądownicza, wyda wyrok skazujący. Zamordowano go. Powieszono w haniebny sposób. Dogorywał na krzyżu.

troska i %Jerzy Binkowski%Oczyma i sercem wiary mogę dostrzec ten jedyny fenomen w kulturze świata: BÓG chce zostać człowiekiem, aby uwiarygodnić nam siebie: MIŁOŚĆ. Nie zostawia mnie samego w trudach życia. Otrzymuję sygnał, że najwyższym stopniem człowieczeństwa jest MIŁOŚĆ. Ja mam zapatrzeć się w ten dramatyczny życiorys. Mam wywieść morał, że śmierć jest niczym wobec mocy miłości, której cecha podstawowa ujęta została w sformułowaniu: „… jeden drugiego brzemiona noście …”.

TROSKA i NADZIEJA = MIŁOWANIE

 

Nie potrafię się otworzyć na ludzi, którzy z pełnym cynizmem i nienasyconym egoizmem ślą wobec mnie ordynarne kłamstwa. Żyję z raną pogardy w sercu. Forma, z jaką się zwracają do mnie, jest krzykiem, z którego odczytuję jedno: jestem idiotą. Jakże można nie rozumieć, że prawo zarządzania ma tylko błyskotliwa strona – lewa strona. Jestem pomylony, ponieważ pomyliłem się w wyborze Prezydenta Andrzeja Dudy i dałem się uwieść dyktatorowi, który jest nikczemnym faszystą.

Na ulice Warszawy wyszła po raz kolejny manifestacja WOLNOŚCI. Jednak obrońcy czegoś tam na literę „d” krzyczą, że jest ich więcej i dlatego „oni” chcą czegoś więcej na „d”. Gdyby to jeszcze była „d”obra wola, ale ja tego nie dostrzegam za grosz, a nawet za jeden frank.

Co robić? Co robić? Czego chcesz od nas, Panie, za dar szalonej miłości? Tradycja i obrzędy każą mi wziąć biały opłatek i podzielić się z bratem-człowiekiem, a ja chętnie bym zamknął się w swej „jaskini” i nie wyciągałbym dłoni z białym opłatkiem, bo nie dostrzegam cech braterstwa w tym człowieku stojącym naprzeciwko. Gdyby był moim bratem, nie pogardzałby mną tylko dlatego, ze inaczej interpretuję aktualne wydarzenia.

W świątyniach mego Kościoła księża biskupi otworzyli symboliczne Bramy Miłosierdzia. Dyskomfort we własnym sercu w zderzeniu z apelem o Miłosierdzie wymusza na mnie refleksję o tym, czym dla mnie jest Miłosierdzie.

BÓG JEST MIŁOŚCIĄ, więc nigdy mnie nie opuści. Nie mam się czego bać i niczego nie muszę; mogę chcieć! Jestem człowiekiem obdarzonym wolnością – mam sumienie. Mam rozum. Mam intuicję. Mam wyobraźnię. Mam wolę. Bóg czeka. Mam pewność, że nie jestem doskonały. Mogę wybierać. Mogę czuwać. Mogę poszukiwać, więc i błądzić Otrzymałem także prawo sprawdzania w każdej chwili, czy mogę i chcę być sobą i coraz bardziej sobą. Tę pełnię samego siebie zaprezentuję Bogu w chwili śmierci, a On wskaże mi „moje mieszkanie” w TAJEMNICY WIECZNOŚCI.

Czy wśród moich możliwości zechcę poszukiwać sposobu na bycie coraz pełniejszym? Gdy zgrzeszę, mam prawo klęknąć przed kapłanem i powiedzieć „Boże, zgrzeszyłem”. Tak więc istotą darowanej miłości jest NADZIEJA? Nie presja! Nie kara! Nie rachunki, lecz nadzieja, że zechcę trwać w procesie wypełniania siebie miłością. Jakaż kapitalna sytuacja: jestem odpowiedzialny. Kształtuję relacje ze sobą i innymi tak, jak chcę. Mogę zechcieć wyciągnąć dłoń z białym opłatkiem oznaczającym miłość i powiedzieć: „Wybaczam i proszę o wybaczenie”

Czy tego chcesz ode mnie, Panie?

                                                                                    

Białystok, Boże Narodzenie 2015.

Similar Posts