cafe catedra 1 %Jerzy Binkowski%

Katedra – kawiarnia czy „kołyska Boga” ?

cafe catedra 1 %Jerzy Binkowski%Ewa Polak-Pałkiewicz nieustannie walczy o katolicką wiarę Polaków, o rozum i porządek w myśleniu, opartym na Objawieniu Bożym. Bezkompromisowo broni wiary w Chrystusa. Broni Kościoła „gębą i ręką”. (Zainteresowanych, skąd wziąłem  sformułowanie „gębą i ręką”, odsyłam do str.352.).

Autorka w swojej najnowszej książce Cafe’Katedra (Oficyna Wydawnicza Volumen, 2019, ss.394), tropi narastające od lat pięćdziesiątych XX wieku trendy społeczne i tendencje filozoficzne, które oddalają współczesność od Tradycji Kościoła Katolickiego.

Biskupi wraz kolejnymi papieżami na czele następującymi po papieżu Piusie XII, otworzyli szeroko bramy dla filozofii, która umieszcza w centrum świata człowieka i prawa człowieka. Bogu odebrano prawo do człowieka. Wszystko to dla ziemskiego „dobra” człowieka.

Prezentuje postawy świętych, których życie stanowi wstrząsający dowód wiary – pełnego oddania Bogu. Ewa Polak-Pałkiewicz ożywia na stronach swej książki dramat Joanny d’Arc (1412-1431), życie Stanisława Kostki (1550-1568), Piotra Klawera (1580-1654), Katarzyny Laboure (1806-1876), Alphonse’a Ratisbonne, Giuseppe Sarto (1835-1914), Rozalii Celakówny (1901-1944).

Szczególnie interesująco wygląda lista osób słynących z mądrych a rozważnych konserwatywnych poglądów, na które powołuje się autorka Cafe Katedra: Hilaire Bellock, Gilbert Keith Chesterton, Paul Claudel, Tihamer Toth, Evelyn Waugh, Romano Amerio, Marcel Lefebvre.

Poprosiłem Panią Ewę Polak-Pałkiewicz o przekazanie najważniejszej według Niej, myśli, idei, intencji, z jaką tworzyła książkę Cafe Katedra.

Jako katolicy, wierzący w niezmienną prawdę wiary o Wcieleniu Syna Bożego i Jego Narodzeniu z Dziewicy Maryi, a ponadto mający za Królowę tę, która jest Pogromczynią wszystkich herezji, całego kłamstwa o Jezusie Chrystusie -łącznie z najnowszą i najbardziej niebezpieczną, modernizmem – nie musimy się niczego obawiać. Kościół założony przez Jej Syna, Kościół walczący, jest zawsze zwycięski. Jak mówił kard August Hlond: “Im mocniejsze wały miotają łódź Piotrową, tym Ona – Maryja – jaśniej błyszczy na horyzoncie wiary jako Gwiazda Morza. (…) Zobaczymy wydarzenia większe od tych, które miały miejsce pod Lepanto i pod Wiedniem”. Takie jest motto mojej książki “Cafe Katedra”.

Trwanie przy świętej Tradycji Kościoła, jak Maryja przy Jezusie, zarówno w czasie Żłobka jak i Krzyża, jest naszym powołaniem, obowiązkiem i błogosławieństwem.

                                                                                                  Jerzy Binkowski

Poniżej:

Rozmowa Pani Ewy Polak-Pałkiewicz i Grzegorza Górnego, na temat książki Cafe Katedra

 

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 5 =