targ na kwiaty jozef pankiewicz %Jerzy Binkowski%

Kobieta elegancka w modzie

targ na kwiaty jozef pankiewicz %Jerzy Binkowski%
Józef Pankiewicz – Targ na kwiaty

 

Patrząc na kobiety, często jestem zachwycony. Wyprostowana sylwetka, gracja w ruchach, uważny wzrok, klasyczne proporcje garsonki lub skromna sukienka o harmonijnych barwach oraz ciepły uśmiech. Piękna kobieta.

 

Słowo elegancja brzmi pięknie i dźwięcznie. O elegancji mówi się zazwyczaj wtedy, gdy chce się podkreślić walory stylu ubierania się. Świadczy o elegancji umiejętność dokonania wyboru tkaniny, fasonu, koloru, które staną się znakiem rozpoznawczym kobiety. Elegancja nie wymaga ani luksusu, ani szczególnych pieniędzy.

 

Ewa Polak-Pałkiewicz podkreśla w swej książce „Patrząc na kobiety”, że istnieje coś takiego jak elegancja moralna, że moralność jest elegancka, gdyż m.in. polega na wybraniu spośród wielu możliwych czynów tego najbardziej prawdziwego, dyskretnego, najmniej rzucającego się w oczy, najbardziej osobistego. Zgodnego z katolickim sumieniem. Współbrzmiącego z poczuciem Prawdy, Dobra i Piękna.

patrzac %Jerzy Binkowski%

Patrząc na kobiety – Ewa Polak-Pałkiewicz, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Warszawa 2012, ss.486.

 

Współczesnemu światu potrzebna jest Prawda – nieodzowna, by mógł się rozwijać rozum człowieka. Potrzebne jest Dobro, które jest owocem pragnienia życia w miłości. Mniej uwagi poświęca się Pięknu. Te trzy wartości są jak rodzina trzymająca się za ręce. Bez tej triady gubią się w życiu i kobiety, i mężczyźni.

Twierdzą niektórzy, że Piękno oddziałuje na pamięć, jako podstawa nadziei. Brak nadziei czyni w człowieku głęboką wyrwę, spustoszenie. Głód nadziei to wielka i wspaniała a głęboko ukrywana tęsknota za Pięknem.

Kobieta jako posłaniec piękna? Ile kobiet zagubiło dziś ten charyzmat, duchowy dar, bliski przynależne mu naturze kobiecej darowi kontemplacji, przynoszącej wewnętrzny pokój. Darowi refleksji, wyciszenia, które i innych prowadzić ma do Boga. Słowa powyższe znalazłem we wspomnianej a niezwykłej książce Ewy Polak-Pałkiewicz „Patrząc na kobiety”

Autorka przywołuje obraz kobiety szczególnej – Maryi, Niepokalanej, Matki Jezusa Chrystusa. Refleksyjność, wielka praca intelektu, przyjmowanie życia z rozwagą swego serca i w zawierzeniu Bogu, spowodowały, że filozofowie uważają Matkę Bożą za swoją mistrzynię i za patronkę filozofów.

Uczyńmy współczesną elegancję – elegancję moralną – modną. Jeżeli tylko wysokie obcasy miałyby być cechą współczesnej elegancji, czy warto byłoby wtedy żyć?

Jak piękna jest kobieta, gdy można o niej powiedzieć: „Dobrze wychowana dziewczyna”, „Jej maniery są nienaganne”, „O, jaka dystyngowana”, „Unikalna”, „Wytworna”, „Z jaką gracją ona tańczy”, „To jest klasa”, „Cóż za takt”, „Potrafi się gustownie ubrać”, „Wypowiada się z pełną kulturą”.

Myślę o pięknie w modzie, w urządzaniu wnętrz, domów, ogrodów. O pięknie w muzyce, w życiu towarzyskim, codziennym, życiu rodzinnym, ale i architekturze. (Jean Guitton)

Oto pola aktywności Kobiety – Mistrzyni Piękna w codziennym życiu.

Jerzy Binkowski

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dwadzieścia + siedemnaście =