prostota %Jerzy Binkowski%

Prostota i praca nad zrównoważeniem

Prawdą jest, że zaczyna się tworzyć nowa perspektywa dla polskiej rodziny. Jest nadzieja.

prostota %Jerzy Binkowski%
fot. źródło internet

Również dzięki ogromnej pracy wykonanej przez trzy miesiące, które upłynęły od zaprzysiężenia nowego rządu, wykreowano projekt dobrej zmiany w funkcjonowaniu gospodarki.

 
IMPONUJĄCE.
 
A jednocześnie „produkuje” się ogrom szumu informacyjnego. Rodzi się we mnie poczucie przytłoczenia i niepokoju.
 
Kiedy zagłębiam się w swoje zmęczenie, rodzi się myśl: „Czuję się niewygodnie z tak ogromną ilością wątków myślenia i rozedrganych uczuć.”
I wtedy wzrasta we mnie pragnienie uproszczenia życia, które staje się trudne i prawie nie do zniesienia tylko dlatego, że impulsy z zewnątrz (prasa, telewizja) – mnie ranią, oszołamiają nadmiarem i chaosem informacyjnym.
 
Niestety, nie mam talentu do tego, aby wieść proste życie.
 
Przypuszczam, że wokół mnie jest wielu ludzi, którzy również nie są utalentowani w dziedzinie szlachetnej prostoty życia.
Ach, umiemy je sobie komplikować, prawda?
 
Uproszczenie życia nie polega jedynie na zmniejszeniu liczby zajęć czy redukowaniu naszych zobowiązań. Prawdopodobnie ważną sprawnością osobową jest umiejętność życia z pełnym poświęceniem wybranym wartościom, ze skupieniem na tym, co uważamy za najważniejsze.
Inaczej: przestać się rozpraszać! (p.cyt.) „Oznacza to odwrócenie się od niezliczonych spraw mniej istotnych, by przedłożyć ponad nie te nieliczne, do których mamy powołanie” (k.cyt. z książki pt.„Prostota” B.Hybels).
 
Jeśli nie wprowadzimy zmian, nasze zbyt złożone życie zacznie nam się wydawać czymś normalnym i będzie nas napawało przerażeniem. Zaczniemy się przyzwyczajać do życia w oszalałym tempie, niezdolni już odróżnić rzeczy ważnych od nieistotnych.
Niebezpieczeństwem podstawowym jest marnowanie jednego, jedynego życia na sprawy, na które nie mamy realnego wpływu lub są naprawdę nieistotne.
Wyplątanie się z sieci wymaga determinacji oraz odwagi. Uproszczenie życia wymaga uporządkowania duszy – tak możemy powiedzieć sobie, naszym przyjaciołom i naszym nieprzyjaciołom.
 
 

Podobne wpisy: